aktuální video
archiv
Přijďte podpořit prostějovské Orli na domácí Final 4 Českého poháru.

Pozvánka na FINAL4 Českého poháru do Prostějova.
aktuální foto

Aktuality

19.04.2007

…KAŽDÝ KOŠ POMÁHÁ...

!!!První charitativní akce v tomto pojetí a rozsahu v ČR!!! Všech dvanáct klubů Mattoni Národní basketbalové ligy mužů se v úzké spolupráci a za podpory programu ČT4 Sport rozhodlo přispět na azylové domy pro mládež od 18ti let, jež jsou odkázány na pomoc neziskových organizací, spolků a občanských sdružení. Obsah této u nás ojedinělé charitativní akce, v níž spojily své síly všechny kluby prestižní profesionální soutěže v kolektivním sportu, je následující:

Ø      Kluby se JEDNOTNĚ rozhodly „zaplatit“ všechny body, které padnou ve všech šesti zápasech 41. kola základní části Mattoni NBL 2006/07 hraného ve dnech 20. až 23. dubna 2007, a to ve prospěch konkrétního, dopředu vybraného charitativního projektu

 

Ø      Všechny kluby a všichni hráči jsou připraveni za každý svůj bod v 41. kole Mattoni NBL věnovat 10,- a více korun (hráči) a 100,- a více korun (kluby) na charitativní účely

 

Ø      Na sbírku budou moci přispět i diváci tří (čtyř) přímých přenosů ČT4 Sport, a to prostřednictvím dárcovské SMS (DMS), kterou bude možné posílat na telefonní číslo 87777 ve tvaru DMS POMOCKOSEM. Cena zprávy je 30,- Kč, příjemce pomoci obdrží z každé DMS 27,- Kč. Odesílatel DMS obdrží děkovnou SMS s vyznačením webových stránek, kde se o akci může dozvědět více informací (www.ceskatelevize.cz)

 

Ø      BK Prostějov inspirovala výše uvedená praxe k tomu, že všem divákům, kteří se prokáží děkovnou SMS (za poskytnutí daru), umožní vstup na zápas 41. kola Mattoni NBL BK Prostějov – NH Ostrava zdarma. V případě, že odešlou několik DMS, dostanou velmi výrazné slevy při koupi klubových suvenýrů

 

Ø      Vybrané prostředky budou rozděleny rovným dílem mezi Dům na půl cesty – Maják, U Michelského mlýna 25, 140 00 Praha 4 (www.enyaorg.cz, www.sweb.cz/majak.majak) a Dům na půl cesty – Valašské Meziříčí (www.podkridly.cz)

 

Redakce sportu ČT připravila ve spolupráci s kluby Mattoni NBL sérii zajímavých klipů, v nichž vybraní hráči pozvou diváky ke sledování zápasů 41. kola a připojení se k pomoci Domům na půl cesty prostřednictvím DMS. Klipy budou vysílány od pondělí 16. 4. během celého dne na programu ČT4 Sport. V rámci tří/čtyř přímých přenosů ve dnech 20.-23. 4. budou ve zvláštních charitativních přestávkách vysílány spoty o Domech na půl cesty a výzvy hráčů k účasti na akci Každý koš pomáhá formou DMS. V průběhu všech přenosů bude rovněž nabízena grafická informace o stavu vybrané částky.

 

Reportáže o Domech na půl cesty budou vysílány v pořadu Branky, body, vteřiny. Charitativní akci Každý koš pomáhá se budou věnovat i pořady Time:out České televize 16. a 23. dubna 2007, hráči a funkcionáři Mattoni Národní basketbalové ligy budou hosty pořadů Sama doma (17. 4.) a Dobré ráno (20. 4.). Odkaz s popisem obsahu a průběhu charitativní akce bude zřízen na webových stránkách www.ceskatelevize.cz. Do svého vysílání na programu ČT4 Sport zařadila Redakce sportu následující tři/čtyři zápasy 41. kola:

 

  • Pátek 20. 4. 2007, 17,50 : ČEZ Basketball Nymburk – BK Děčín

 

  • Sobota 21. 4. 2007, 14,55 : BK Ústí n. L. – Mlékárna Kunín (v případě, že se nebude hrát 5. finále florbalové ligy)

 

  • Neděle 22. 4. 2007, 17.40: BK Prostějov – NH Ostrava

 

  • Pondělí 23. 4. 2007, 17.20: BBK Ives Brno – USK Praha

 

Tisková konference k akci Každý koš pomáhá proběhne v úterý 17.4. v 11,30 v budově České televize „Rohlík“

 

 

Proč vznikly a jak fungují Domy na půl cesty…

 

 

…Jde o azylové domy určené především mladým lidem vyrůstajícím v ústavních zařízeních, z nichž po dosažení zletilosti musejí odejít a začít se starat sami o sebe. Často končí  tragicky – v levných ubytovnách a squatech, na dávkách nebo pracující načerno, závislí na návykových látkách, často zapojení do  prostituce i kriminálních aktivit.

 

…Domy na půl cesty nabízejí ubytování na přechodnou dobu, psychologickou pomoc, zprostředkování lékařské a jiné péče, podporu pro dokončení vzdělání a další studium na střední či vysoké škole a asistenční služby při hledání a udržení si pracovního místa, vyřizování na úřadech, vedení své vlastní domácnosti, hospodaření s penězi, smysluplné trávení volného času a další.

 

…Stejně tak mohou Domy na půl cesty pomoci mladým lidem, kteří z důvodu domácího násilí, psychického a fyzického strádání, alkoholismu rodičů a jiných vážných důvodů nechtějí  v původní rodině zůstat a nemají kam jít.

 

 

Dům na půl cesty Maják v Praze 4 – Michli

 

Provozovatelem je Občanské sdružení ENYA, které svou činnost zahájilo v roce 1997. Jde o   otevřenou mezinárodní síť pro aktivity mladých lidí, kteří se chtějí učit a  pomáhat v oblastech jako jsou: boj proti nucené prostituci a sexuálnímu zneužívání, obchod s dětmi a ženami, problematika národnostních menšin,  domácí násilí a jiné. Tyto aktivity přivedly sdružení Enya od prázdninových a víkendových programů pro děti z dětských domovů až k současnému projektu Domova na půl cesty – Maják. Domov v něm najde v pěti dvoulůžkových bytech 10 mladých lidí. Celkový rozpočet na stavební investici se vyšplhal na částku 6 199 000 korun a na dokončení stavby a vybavení všech bytů schází asi 1,5 miliónu korun. První obyvatele by měl Maják přivítat 1.července 2007.

Kontakt:

Mgr. Eva Mikulecká, tel: 728 047 030, email: evamik@volny.cz, www.enyaorg.cz

 

 

Dům na půl cesty Pod křídly ve Valašském Meziříčí

 

Provozovatelem dvou Domů na půl cesty ve Valašském Meziříčí je občanské sdružení Pod křídly, které založili manželé Smrčkovi. K vytvoření projektu je vedly vlastní zkušenosti a na těchto zkušenostech jsou i celý projekt a provozy domů postaveny. Manželé Smrčkovi si vzali do pěstounské péče ke svým čtyřem synům 20 dětí z Dětských domovů. Ve městě se jim díky Nadacím a sponzorům podařilo postavit dva domy. V roce 2002 otevřeli první Dům na půl cesty ve Fugnerově ulici, ve kterém jsou tři byty pro klienty a byt domovnický. Druhý dům se šesti byty uvedli do provozu v roce 2004 a šlo o rekonstrukci budovy, kterou sdružení Pod křídly věnovalo k rekonstrukci město. Protože ubytování je stále nedostatek, rozhodlo se občanské sdružení pokračovat a v říjnu 2006 začalo ve Valašském Meziříčí se stavbou třetího domu z projektu Pod křídly na pozemku, který věnovalo město. Ve třetím Domu na půl cesty budou čtyři garsoniéry a byt pro domovníka. Rozpočet na dům je 4,5 miliónu korun, na dokončení schází asi 1,5 miliónu korun.

Kontakt:
Emilie Smrčková, tel: 604/877 266, email: podkridly@podkridly.cz, www.podkridly.cz

 

 

Každý koš pomáhá

(informace k podobě DMS pro potřeby klubů)

 

DMS POMOCKOSEM na číslo 87777

Cena DMS je 30,- Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 27,-Kč.

 

Tuto informaci prosím používejte ve spojení s logy akce Každý koš pomáhá, logem DMS a logem ČT4 Sport

 

 

Zdeněk Bříza

předseda Asociace ligových klubů Mattoni NBL

 

Jakub Bažant

komentátor Redakce sportu ČT

© ORLI Prostějov 2013